Във фокуса

МОН обяви правилата, графика и таблицата за образуване на състезателния бал на кандидат-студентите по 103 и 228 ПМС

Министерството на образованието и науката на Република България (МОН) обяви правилата за приемане на студенти, докторанти и специализанти за обучение в български държавни висши училища съгласно Постановление № 103/1993г. на Министерския съвет за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина и Постановление № 228/1997г. на Министерския съвет за приемане на граждани на Република Северна Македония за студенти в държавните висши училища на Република България през учебната 2025 – 2026 година.

В Правилата са описани и условията и необходимите документи за кандидатстване за обучение в ОКС „магистър“ и ОНС „доктор“ – приложение № 1:  chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.mon.bg/nfs/2025/04/priloj1-pravila-priem-01042025.pdf

Новината в сравнение с предишните години е, че вече записаните студенти по 103 и 228 ПМС, вече няма да имат възможност да сменяват специалността си, т.е. да се изписват и да кандидтстват отново за други специалности. В точка 5 от Общи положения е записано, че „Нямат право да кандидатстват или да бъдат класирани лица: 5.3. действащи или прекъснали студенти в български държавни и висши училища“.

Изискванията за документите за кандидатстване си остават непроменени: национален и международен документ за самоличност, документ за българска народност, удостоверение за раждане и заверен превод на български език, диплома за завършено средно образование – оригинал и превод на български език, свидетелства за всяка от завършените години на гимназиалния курс – оригинал и превод на български език, документ с който се удостоверява правото на кандидата да продължи обучението си във висше училище на страната в която е придобито средното образование и превод на български език.

Всички останали разпоредби си остават почти непроменени.

Според графика на кампанията – приложение № 2: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.mon.bg/nfs/2025/04/priloj2-grafik-01042025.pdf,  кандидат-студентите се регистрират еднократно в електронната платформа за кандидатстване на МОН от 21 април до 1 юни, докогато трябва да прикачат към електронната платформа документите си за самоличност и за българска народност.

Пробни онлайн тестове се полагат от 1 до 20 юни.

На 28 юни от 10,00 часа се полагат онлайн общообразоватерните тестове по Български език и литература и Българска история, а специализирание тестове по Биология и Химия за кандидатите за обучение  по специалностите „Медицина“, „Фармация“ и „Дентална медицина“ се полагат на 29 юни от 10,00 часа.

Датите за провеждане на специализирани  изпити за кандидатите за обучение по изкуства и спорт се провеждат по графика на съответните висши училища.

Избора на специалностите по които ще кандидатстват е от 3 до 20 юли, а прикачването на образователните документи – дипломи и свидетелства за първо класиране е до 20 юли.

Първото класиране е до 11 август, Второ класиране е до 22 август по предварително обявени специалности и прикачени документи. Класираните кандидати трябва да потвърдят съгласието си до 3 дни от обявяването на класирането.

Изключително важно е, кандидатите да спазват разписаните в графика срокове защото тяхното пропускане може да провали цялата процедура по кандидатстването за студенти, докторанти и специализанти.

В графика са обявени сроковете за регистриране в електронната платформа на МОН и сроковете за прикачване на документи и кандидатстване за обучение в ОКС „магистър“ и ОНС „доктор“.

В Таблицата за образуване на състезателния бал на кандидат-студентите – приложение № 3: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.mon.bg/nfs/2025/04/priloj3-baloobrazuvane-01042025.pdf е описано как се образува състезателния бал за кандидатстване по определените професионални направления и специалности.

За всички допълнителни информации и съдействие, кандидат-студентите могат всеки работен ден да се обърнат към КИЦ „Босилеград“.

КИЦ „Босилеград“

Иван Николов

Иван Николов е роден 1959г. в с. Ресен, Босилеградско. Изявен поет, писател и общественик. Председател на българският Културно-информационен център в Босилеград. Главен и отговорен редактор на списание “Бюлетин”. Автор на четири стихосбирки и на книгата “Българите в Югославия – последните Версайски заточеници”. Написал е няколко стотин статии за проблемите на българите в Сърбия. Носител на четири награди за поезия и литература, обществена дейност и за принос за опазване на националната идентичност и спазване на правата и интересите на българите в Сърбия. Член кореспондент на Българската академия на науките и изкуствата, член е на Македонският научен институт и на Световният парламент на българите. Носител на наградата „Европейски гражданин за 2016“
Back to top button
>