Във фокуса

152 години безсмъртие

В Босилеград, бяха отбелязани 152 години от безсмъртието на Васил Левски и 20 години от откриването на неговия паметник в града. Събитието беше организирано от Столична община и от Културно-информационния център (КИЦ) „Босилеград“. На него присъстваха парламентарна делегация от Народното събрание на Р България начело с Председателят на комисията по политиките за българите в чужбина г-н Стоян Таслаков, генералният консул на България в Ниш Димитър Цанев, депутатът от „Възраждане“ Ангел Георгиев, народният представител от ПП-ДБ – Елисавета Белобрадова, бившият евродепутат Ангел Джамбазки, членове на ВМРО, кметът на Кюстендил Огнян Атанасов, заместникът му Николай Дочев, председателят на Общинския съвет на Кюстендил Димитър Велинов, гости от България и местни граждани.

По традиция отбелязването на годишнината от смъртта на Левски се почита отделно от община Босилеград и от Културния център. Днес обаче стана ясно, че община Босилеград ще почете годишнината от смъртта на Апостола на свободата в утрешния ден – 19 февруари.

За съжаление днес за отбелязването на паметта на Левски сме предимно гости от България, посочи в словото си генералния консул Димитър Цанев. Той изтъкна, че това се дължи на една политика на местната власт, насочена срещу Културния център, който е единственият стожер на българщината, останал в Босилеград. „Полагаме усилие за промяна, надявам се, че ще дойдат по-добри времена за българския дух, а това ще стане, когато Сърбия влезе в ЕС по естествен начин“, каза Цанев.

„Вашето присъствие тук е не просто отдаване на почит пред паметта на Левски, но и солидарност към българите от Западните покрайнини“, каза председателят на КИЦ „Босилеград“ Иван Николов.

Той посочи, че 144 са паметниците на Левски в България и 24 – сред българските общности по целия свят. „Пред тези паметници свеждаме глави и отдаваме почит на човека, който, по пример на Исус Христос пред разпятието, увисна на бесилото съзнателно, жертвайки живота си в името на свободата, народовластието, справедливостта, патриотизма и човеколюбието. Век и половина безсмъртие е доказателство, че Левски е не само национална, но и световна величина и гордост за всички българи, независимо къде се намираме“, каза Николов. Той допълни, че идеологията на Апостола на свободата изповядва именно универсалните идеи на европейската цивилизация.

Идеите на Левски – за свободна България, в която всички са равни и наравно с другите европейски народи, сме ги изпълнили, въпреки всичките ни кривици и недостатъци, каза депутатът Елисавета Белобрадова. Наша е тежката задача 

Иван Николов

Иван Николов е роден 1959г. в с. Ресен, Босилеградско. Изявен поет, писател и общественик. Председател на българският Културно-информационен център в Босилеград. Главен и отговорен редактор на списание “Бюлетин”. Автор на четири стихосбирки и на книгата “Българите в Югославия – последните Версайски заточеници”. Написал е няколко стотин статии за проблемите на българите в Сърбия. Носител на четири награди за поезия и литература, обществена дейност и за принос за опазване на националната идентичност и спазване на правата и интересите на българите в Сърбия. Член кореспондент на Българската академия на науките и изкуствата, член е на Македонският научен институт и на Световният парламент на българите. Носител на наградата „Европейски гражданин за 2016“
Back to top button
>