Във фокуса

139 години от рождението на Емануил Попдимитров

Роден е на 23 октомври в с. Груинци, Босилеградско  през 1885 г. Неговото рождение сякаш е белязано от две големи събития в българската история – няколко седмици преди Съединението на Княжество България и Източна Румелия и десетина дни преди началото на Сръбско-българската война.

От днешната дистанция от време, можем да кажем че е бил безспорен духовен водач на българите в Западните покрайнини роден на Босилеградска земя.

Представянето на човека и твореца Емануил Попдимитров е твърде сложна задача както по отношение на пътищата на живота му, така и поради големия обем и жанрова многопосочност на творческия му диапазон.

След Първата национална катастрофа и Ньойския договор който разделя родното му село на две, той не може да остане безучастен и активно се включва в защита на българското малцинство, дори оглавява Върховния комитет за бежанците и участва като негов официален представител в редица международни форуми.

За кратко (1906 ) е студент в Софийския университет, специалност философия, след това изучава литература в Монпелие, Франция (1907 г.), завършва философия и литература в Швейцария (1912 г.), участва в Първата световна война като преводач на Южния Солунски фронт, учителства в Лом, Хасково, Казанлък, Кюстендил, а от 1923 до смъртта си през 1943 г. е частен доцент в Катедрата по сравнително литературознание в Софийския университет.

Като творец се изявява в сферата на поезията, белетристиката, драматургията, хумора, пише произведения за деца, автор е на много статии и студии с научни изследвания, литературна критика, полиглот е – превежда от сръбски, френски, немски, италиански, руски, норвежки, турски, унгарски, румънски, латински и др. езици. В периода 1931 – 1938 г. събраните му съчинения излизат в 15 тома.

Многообхватното му творчество обаче не може да бъде причислено към изчистените форми на едно от характерните за 20-те и 30-те години на ХХ век литературни направления, защото съчетават в своя художествен свят елементи на символизма, експресионизма, футуризма и реализма.

Дейността му на правозащитник на българите в Западните покрайнини дълги десетилетия е била нарочно забравена и потисната в името на идеологическите догми и фалшиви добросъседски отношения между Югославия и България след Втората световна война. В крайна сметка, историята се произнесе в негова полза – освен забележителен творец оставил трайни следи в българската литература той е и безспорен лидер на българското национално движение в Западните покрайнини между двете световни войни.

Иван Николов

Иван Николов е роден 1959г. в с. Ресен, Босилеградско. Изявен поет, писател и общественик. Председател на българският Културно-информационен център в Босилеград. Главен и отговорен редактор на списание “Бюлетин”. Автор на четири стихосбирки и на книгата “Българите в Югославия – последните Версайски заточеници”. Написал е няколко стотин статии за проблемите на българите в Сърбия. Носител на четири награди за поезия и литература, обществена дейност и за принос за опазване на националната идентичност и спазване на правата и интересите на българите в Сърбия. Член кореспондент на Българската академия на науките и изкуствата, член е на Македонският научен институт и на Световният парламент на българите. Носител на наградата „Европейски гражданин за 2016“

Подобни новини

Back to top button
>