Котка по гръб пада ли? или Висококвалифицирани лъжи на нискоквалифицирани политици
Така се случи и получи през 2013 година при откриването на гробовете на убитите от сръбския агресор български офицери през 1913година, когато нашият край е в държавните граници на България. Сърбия не разреши, а България мълчаливо подкрепи да не им бъдат издигнати надгробни паметници.
Така се случи и при посещението на вицепрезидента на РБългария през май 2017г., когато г-жа Илиана Йотова беше пренебрегната и не бе приета от кмета на Босилеград Владимир Захариев, който спази инструкция за това от сръбския политически връх.
Така се случи през същата година и с арестуването, по нареждане на кмета Босилеград Владимир Захариев, на възпоменателната плоча на жертвите от клането и палежите на Коста Печанец през 1917г. в Босилеградско, когато тези територии са в държавните граници на България.
Така се случи и с българските медици, арестувани през есента на същата година, когато бяха дошли да дадат безвъзмездна професионална помощ – прегледи, съвети – на населението на Босилеградска община, изоставено и в здравно отношение от сръбската държава.
Така се случи и с арестуваните няколкостотин книги на децата от Испанската гимназия в София, приготвени за дарение на босилеградските деца с много любов и загриженост в голяма кампания, разгласена от всички национални телевизии в София. Гимназистите и учителите им бяха държани на границата 4 часа, книгите не бяха допуснати да преминат, а учениците на Испанската гимназия, разочаровани и дълбоко огорчени, донесоха в КИЦ-а само многолистния списък на вече арестуваните книги.
Така се случи и с втората възпоменателната плоча на жертвите на мародерството и погрома на Коста Печанец през 1917г.
Така се случи и с подкрепата от страна на някои български институции на една от листите за избор на Националния съвет на българското малцинство – в ущърб на това малцинство – през октомври тази година.
Така се случи и с откровеното безхаберие на българската държава след репортажите на „Господари на ефира” от Нова телевизия по повод отравянето на приливните води на река Драговищица от страна на мина „Караманица” в Босилеград, която добива олово, цинк и бaкър (води, които влизат безпрепятствено в България, вливайки се в р. Струма).
Така се случи и с прословутите коледни пакетчета на 20 декември тази година.
Това са ясни и недвусмислени знаци, че сръбската държава категорично и безапелационно заявява, че тя на собствената си територия може да прави, каквото си поиска, и никой няма право отстрани да се бърка в „работите” й. Няма значение, че тук живее българско малцинство, а между него и голяма част българсuи граждани. За Сърбия не важат и международните конвенции за свободно движение на хора, стоки, капитали и идеи. За Сърбия няма значение, че територията от 1545 кв. км, отрязана от България с Нъойския договор през 1919 година и дадена на Кралство Сърби, Хървати, Словенци, държава, която днес не съществува, чиято приемна държава Кралство Югославия също не съществува, следващата – социалистическа Югославия – също не съществува, не съществува и общността Сърбия и Черна гора… та фактически Западните покрайнини от 2006 година са безстопанствена територия и тъкмо по този повод Сърбия налага цялата мощ и сила на своя репресивен апарат върху тези територии.
За да бъде още по-голям парадоксът, на сръбската държава свойски й помага и нашата майка държава – България. През последните 100 години поне три пъти сме предавани. Първия път – в името на оцеляването на България като държава – Ньой, 1919. Втория път – в името на социалистическата идеология – 1945г. И третия път – в името на европейската интеграция – 2007г.
Тук ще вметна една скоба. Малко известен е фактът, че Роженският манастир е присъден на България през 1921 година от Международния съд в Хага и така отпадат гръцките претенции към него.
Това можеше да се случи по същия начин и със Западните покрайнини през 2006 година, ако България го беше поискала, но такива дела изискват държавници, а не политици от обща практика.
Но да се върнем към коледните пакетчета от 20 декември тази година. Към 11 часа, местно време, служител на Столична община – София ни осведоми, че коледните подаръци и календарите, предназначени да се раздават от КИЦ-а на местните хора, не могат да минат сръбската митница, поради „неизрядни митнически документи”. Председателят на КИЦ, г-н Иван Николов осведоми за това българското посолство в Белград и Генералното консулство в Ниш. Информацията светкавично бе пренесена до българските медии и телефонът на КИЦ-а прегря. На медиите беше съобщено, че това е обичайна и системна практика на сръбските власти. Явно притеснени от широкия медиен отзвук, реагираха и двете страни – и българската, и сръбската. Вместо да порицаят действието на сръбските митничари, то Председателят на КИЦ „Босилеград”, Европейски гражданин за 2016 година, изпадна лъжец и тенденциозен провокатор. Така поне се разбра от общото съобщение на сръбския посланик в София, г-н Чургус, външния министър на България, г-жа Екатерина Захариева и заместник кмета за култура в Столична община – София, г-н Чобанов. Случилото се на КПП „Рибарци”, по думите на Чургус, не е тенденциозно и умишлено деяние. Този, същият Чургус, който не веднаж се е оплаквал пред българската страна, че КИЦ-а в Босилеград и неговият председател едва ли не нарушават добрите сръбско-български отношения. Е от тоя Чургус, дето настолна книга му е Начертанието на Гарашанин, какво повече да се очаква?! А пък заместник кметът Чобанов се изказа, че той никога не е имал проблем със сръбската държава (!) Да, той може и да не е имал, но ние, от Западните покрайнини постоянно ги имаме. Мене лично не ме учудва такова изявление на човек, който явно смята, че неговият началник е най-великата историческа личност в България. За да бъде пълна наглостта, външният министър, Екатерина Захариева, тази ехидна усмивка на българската външна политика, защити, разбира се, действията на сръбската държава.
И така… както и да хвърлиш котката, тя по гръб не пада.
22.12.2018г. Радко Стоянчов
с. Белут,
Босилеградско,
Западните Покрайнини на България
в РСърбия